Canlı Dersler Ücretsiz Olacak mı? | #ücretsizolsun

Eba Tv Canlı Dersler Ücretsiz Olacak mı? | #ücretsizolsun, EBA TV Canlı Ders Yayınları İçin İnternet Kullanımı Ücretsiz Olacak Mı? Mağdur Öğrenciler Ne Yapacak?

0 7

Eba Tv Canlı Dersler Ücretsiz Olacak mı? | #ücretsizolsun, EBA TV Canlı Ders Yayınları İçin İnternet Kullanımı Ücretsiz Olacak Mı? Mağdur Öğrenciler Ne Yapacak? EBA Tv Nasıl İzlenir? Eba Tv İnternet Kullanıyor Mu? 

Covid-19 pandemi önlemleri kapsamında uzaktan eğitime ilişkin düzenlemeler yapılmaya devam ediyor. MEB ve TRT ortak projesi olan Eba Tv de ilk orta eğitim ve liseler için müfredata uygun ders içeriklerinin yayımlandığı bir platform. Eba Tv canlı dersleri, yayımlanmış olan haftalık ders programına uygun şekilde TRT Eba Tv üzerinden belirtilen saatlerde işleniyor. Ancak dökümantasyon, ders içeriği, ders kayıtlarının tamamına istenildiği zaman erişilebilecek platform  eba.gov.tr

Pandemi önlemleri doğrultusunda oluşturulan alternatif eğitim modellerinden uygulamada olan uzaktan eğitim modelinin en başından beri çok tartışılan tarafı, fırsat eşitliğini ne derece taşıyabileceğiydi. Günümüzde telefon, tablet ve internet erişimi her ne kadar ciddi şekilde artış göstermiş olsa da bundan mahrum olan kesimin bu modelde nasıl eğitim görebileceği tartışma konusuydu. Hayırseverler, dernekler ve Bakanlığın ilgili birimlerince “içeriğe ulaşmayı sağlayan cihazlar” ihtiyaç sahibi öğrencilere ulaştırılmaya çalışılsa da bir başka problem de internet erişimi noktasında baş gösteriyor. Her ne kadar Eba Tv, internet erişimi olduğu taktirde bir ücret ödenmeden doğrudan ulaşılabilir olsa da canlı dersler bu durumun dışında kalıyor. Sürekli görsel ve işitsel veri trafiği oluşturarak çok yoğun internet tüketimine sebep olan canlı içerikler, oldukça kabarık internet faturalarının ödenmesine sebep oluyor. İşte bu sebepten ötürü canlı içeriklerin de ücretsiz olması talebiyle twitter’da #ücretsizolsun etiketi gündem oldu. Bu etiket altında tweet atan kullanıcılar eğitimde fırsat eşitliğinin eğitim uzaktan olduğunda da yaşatılabilmesi adına ilgili bakanlık ve kurumlara talepte bulundu.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.