Netflix’e İçerik Kısıtlaması Getirildi! #İyiKiVarsınRtük

Netflix'e İçerik Kısıtlaması Getirildi! #İyiKiVarsınRtük. Netflix'in pedofili içerik barındırdığı nedeniyle tüm dünyada protesto edilen filmi "Minnoşlar" Türkiye'de Yasaklandı.

0 14

Netflix’e İçerik Kısıtlaması Getirildi! #İyiKiVarsınRtük neden tt oldu?. Netflix’in pedofili içerik barındırdığı nedeniyle tüm dünyada protesto edilen filmi “Minnoşlar” Türkiye’de Yasaklandı. Bu kararı destekleyen kullanıcılar Twitter’de #İyiKiVarınRtük etiketi altında buluştu. Peki bu kısıtlamalar devam edecek mi? Netflix yasaklanacak mı? RTÜK internet yayınlarına da müdahale edecek mi?

Geçtiğimiz günlerde Netflix henüz fragmanını yayımlamasıyla beraber büyük tepki toplayan filmi Cuties, Türkçe adıyla Minnoşlar’ı” yayımladı. Minnoşlar RTÜK ve ilgili bakanlıkların devreye girmesiyle ülkemizde erişime kapatıldı.

Minnoşlar filminin içerdiği pedofilik ve sansasyonel içeriğine ilişkin haberimize buradan ulaşabilirsiniz. Cuties, Türkçe ismiyle Minnoşlar, 11 yaşındaki bir kız çocuğunun Netflix’in afişinde yer alan ifadelere göre ”dişiliğini keşfetmek ve aile geleneklerine meydan okumak maksadıyla twerk dansına ilgi duyması”nı konu alan ”+18; yetişkin içerikli bir film” olarak tüm dünyada 9 Eylül tarihinde yayımlandı. Fragmanın yayımlandığı andan itibaren topa tutulan bu içerik, Netflix’in geri adam atmaksızın filmi 9 Eylül’de seyirciye sunmasıyla tüm dünyada yankı uyandırdı. Hem Twitter hem diğer sosyal medya araçlarında yapılan eleştiriler sonuç verdi ve içerik ülkemizde kısıtlandı.

Pedofili içerik barındıran Netflix yapımı Minnoşlar’ın kaldırılmasıyla beraber Twitter’da birçok kullanıcı #İyiKiVarsınRtük etiketi altında toplandı. Aynı zamanda dünya genelinde #CancelNetflix etiketi altında başlayan “Netflix üyeliklerimizi iptal ediyoruz” kampanyasının şirkete bir günde 9 milyar dolarlık kayıp yaşattığı haberini yayımlamıştık.

”Televizyonlarda bu kadar vahşet varken öncelik dijital olmamalı”

#İyiKiVarsınRtük etiketi altında yer alan en büyük fikir ayrılığı bazı kullanıcıların, televizyon kanallarında özellikle kadına yönelik şiddet, ensest, cinsiyetçi ve homofobik içerikler, insan öldürmeyi ve zorbalığı normalleştiren mafya dizileri dururken önceliğin dijital yayın platformlarına verilmemesi gerektiğini düşünen kullanıcılar ile bu fikri doğru bulmayan kullanıcılar arasında yaşandı. Netflix, Blu Tv, Puhu Tv gibi platformların “istediğin içeriği izleme” politikasının aksine televizyon kanallarındaki kötü içeriğin doğrudan maruz bırakan bir özelliği olması nedeniyle büyük bir kitle #İyiKiVarsınRtük etiketi altında ironik tweetler attı.

Netflix’e Yeni Kısıtlamalar Gelecek Mi?

Netflix platformunun uygunsuz bulunan içerikleri kaldırmama konusundaki inatçı tutumu sadece Türkiye’de değil, dünyanın dört bir yanındaki hükümetler ile arasında gerginlik yaşamasına neden oluyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daha önce de bahsetmiş olduğu sosyal medya paketine ilişkin RTÜK ve ilgili bakanlıkların ortak çalışmaları ile ilerleyen zamanlarda doğrudan erişime kapatılmak şartıyla olmasa bile uygunsuz olarak nitelendirilen birçok Netflix içeriğine Türkiye adına erişim kısıtlamaları getirilmesi bekleniyor.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.