Netflix Haddini Aştı! Minnoşlar’a Tepki Yağıyor | #CancelNetflix

Netflix Haddini Aştı! Minnoşlar'a Tepki Yağıyor | #CancelNetflix

1 28

Netflix Haddini Aştı! Minnoşlar’a Tepki Yağıyor | #CancelNetflix

Netflix geçtiğimiz ayın sonunda, 9 Eylül’de vizyona girecek Netflix orijinal filmi Cuties, Türkçe ismiyle Minnoşlar için duyuruda bulunmuştu. Duyurunun hemen ardından afişin ve fragman içeriğinin yayımlanmasıyla tüm dünyada adeta şok etkisi yaşandı. Cuties filmi fragmanı Youtube’da 1 buçuk milyondan fazla dislike aldı ve tüm sosyal medya kullanıcılarından ilgili filme ve Netflix’e ağır eleştiriler geldi.

Minnoşlar Neden Bu Kadar Eleştirildi?

Cuties, Türkçe ismiyle Minnoşlar, 11 yaşındaki bir kız çocuğunun Netflix’in afişinde yer alan ifadelere göre ”dişiliğini keşfetmek ve aile geleneklerine meydan okumak maksadıyla twerk dansına ilgi duyması”nı konu alan ”+18; yetişkin içerikli bir film”. Sadece bu ifadeler de yetmezmiş gibi filmin Youtube üzerinde yayımlanan fragmanında yaşları 11 ile 14 arasında değişen kız çocuklarının yetişkin dansı yaptıkları sahneler yer aldı.

RTÜK Alarm Verdi!

Radyo Televizyon Üst Kurulu konuya ilişkin olarak derhal ilgili bakanlıklarla alarma geçerek içeriğin Türkiye’de yayımlanmasının önüne geçmek için talimat verdi. Cuties ülkemizdeki hiçbir Netflix kullanıcısının erişimine açılmayacak şekilde kısıtlandı.

Dünyanın Dört Bir Yanından Tepki Ve Protestolar

Filmin fragmanının yayımlanmasıyla başlayan eleştiri ve tepkiler, 9 Eylül tarihinde erişim kısıtı getirilmeyen ülkelerde filmin yayımlanması ile Twitter kullanıcıları adeta çıldırdı. Dünyanın dört bir yanından filmi ve Netflix’i protesto eden tweetler atıldı ve yüz binlerce kullanıcı #CancelNetflix etiketi altında Netflix üyeliklerini iptal ettiklerini kanıtlayan ekran görüntüleri paylaştı.

”bu videoda Netflix hesabınızı nasıl iptal edebileceğiniz gösteriliyor”

”Netflix ile ilişkimin sonuna geldim, 11 yaşında bir kız çocuğunun babası olarak bunu kabul edemem. İnatları sadece daha fazla müşteri kaybetmelerine neden oldu. Pedofili asla kabul edilemez”

 

Bir günde %4 Değer Kaybetti

Netflix Cuties’in yayımlanmasıyla başlayan eleştiriler ve #CancelNetflix hareketi ile başlayan protestolar neticesinde filmin yayımlandığı gün içerisinde hisse değerlerinde %3.90’ın üzerinde kayıp yaşadı. Böylesi büyük bir şirket için bu kayıp milyar dolarlarla ifade edilebilir ölçüde.

”Netlifx Cuties’i yayımlamanın ardından 9 miyar dolarlık pazar değeri kaybetti. İtibar kazanmak yıllar alır, kaybetmek ise saniyeler”

1 yorum
  1. […] filminin içerdiği pedofilik ve sansasyonel içeriğine ilişkin haberimize buradan ulaşabilirsiniz. Cuties, Türkçe ismiyle Minnoşlar, 11 yaşındaki bir kız çocuğunun […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.