Yüz Yüze Eğitim Başlayacak Mı? #5ekimdeyüzyüze

Yüz Yüze Eğitim Başlayacak Mı? #5ekimdeyüzyüze

0 13

Yüz Yüze Eğitim Başlayacak Mı? #5ekimdeyüzyüze

Yüz yüze eğitim başlayacak mı? Okullar ne zaman açılacak? Okullar neden açılmıyor? Okulların açılması mantıklı mı? Üniversitelerde eğitim ne şekilde devam edecek?

Koronavirüs pandemisinin ülkemizde girdiği 13 Mart 2020 tarihinden bu yana birçok konuda olduğu gibi eğitimde de alternatif metodlar ve yeni uygulamalar söz konusu oldu. Sürecin başlangıcında 3 haftalık bir eğitim-öğretim arası olarak başlayan uygulama bugün 9 Eylül 2020 tarihi itibariyle halen netlik kazanmış değil. Birçok özel kurum ve devlet üniversitesi çeşitli alternatif eğitim metodları geliştirmiş olsa da henüz net ve nihai karar verilmiş değil. Uygulamalı derslerin yüz yüze, normal derslerin ise uzaktan yürütülmesi üzerine tasarlanan hibrit eğitim modeli yurtdaşlar ve öğrenciler tarafından ilk aşamada olumlu karşılansa da söz konusu uygulama teoride göründüğü şekilde uygulamaya geçemeyebiliyor. Özellikle eğitim fakültelerindeki uzaktan eğitim içeriğine uygun olduğu halde ”uygulamalı” olarak geçen bazı dersler, öğrencilere sadece tek bir ders için üniversite okudukları şehre gitme gereksinimini doğurabiliyor.

 

İnsanlar ne tweetliyor?

Kullanıcı kitlesi uzaktan eğitimin, pandemi döneminin mutlak şartı olduğunu ve kesinlikle uygulanması gerektiğini düşünenler ve insanların keyfi ihmalleri yüzünden artan vaka sayısının sorumlusunun üniversiteler olmadığı ve bu yüzden yüz yüze eğitime geçilmesi gerektiğini düşünenler olarak ikiye ayrılmış durumda.

 

Bir başka görüş: İlk ve Ortaokullar açılsın!

Bir başka görüş de yurtdışı kaynaklı bazı raporların, Covid-19 pozitif çıkan ailelerin neredeyse tamamında aileye virüsün ilk giriş kaynağının 7-15 yaş arası çocuklar olmadığı, virüsün bulaşıcılık ve öldürücülük gibi unsurlarının söz konusu çocuklar olduğunda ciddi şekilde azalış gösterdiğini bu sebepten ötürü ilk ve ortaokulların yüz yüze eğitime geçebileceğini savunmakta. Bu görüş, üniversiteler ile ilgili uygulamalarda daha kararsız.

 

Üniversite Öğrencileri İsyanda!

Üniversite öğrencilerinin birçoğu ise okulların açılmasının, yazın gevşetilen kuralların yarattığı tehlikeden daha büyük tehlikeler doğurmayacağını, üniversitelerin açılmasını engelleyecek kadar ciddi bir problem olsaydı, ÖSYM’nin sınav tarihlerinde revizeye gideceğini bu sebepten söz konusu uygulamanın tamamen anlamsız olduğunu savunuyor.

Konuyla ilgili birçok üniversite ve eğitim kurumu kendi kurumları özelinde çeşitli duyurular yapsa da henüz sürecin nereye varacağı bilinmiyor. Gelişmelerle sizlerle olacağız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.